2018秋仁爱版八年级英语下册课件:Unit 6 Topic 1 Section A

Talk   What do you usually do when you feel bad? Listen to music Play sports Go to the movies Read books Talk to friends/parents, … Play computer games Go traveling …   Enjoy the pictures Talk How are you feeling at the pictures? Do you like traveling? How do you go traveling? On foot By bike/bus/train/subway/ship/plane/car Which is the best way to go traveling?  Learn the new words field mount vehicle airline Mount Tai price ¥ 176×5= ¥ 880 total price Listen to 1a and mark T (True) or F (False). For their spring field trip, they’re going on a three-day visit to Mount Tai. 						             (     ) It will take them a few days to get there by bus. 	             (     ) Kangkang and Michael will find the cost for the train. 	(     ) Helen will find the cost for the plane. 			(     ) Miss Wang will decide on the best way to travel. 	             (     ) 1b T F T F F 	The students will go on a __________   visit to Mount Tai. Michael wants to _______ there, and it will ______ them a few days. So it’s _______ far for them ____ go there by bike. Miss Wang asks them to make the ________ together. There  are other __________for them to choose. Miss Wang wants them to find out the _______ for train, bus and plane. They will _____ ____ the best way to go on their ______ ______. Fill in the blanks according to 1a. three-day  cycle take decision vehicles cost decide on field 	trip too to Price:  ¥ 145 Total time:7 hours Price:  ¥ 200 Total time:8 hours Price: ¥ 700 Total time:1 hour Price:   ¥ 0 Total time:2 days Work in pairs and discuss the best way to travel.  Example: A: How much does it cost to get to Mount Tai by …? B: It costs…  A: How long does it take to go there by … ? B: It takes …  A: The best way to get there is by … because …  B:  I think so. / …  2 Complete the table according to your coming trip and your partner’s. Then ask and answer in pairs, paying attention to the structure “to + V. ”. Harbin Xiangshan Jiuzhaigou Who Where Why When  How How much You Your partner 3 Example: A: Where do you plan to visit? B: I plan to visit Harbin.  A: Why do you want to visit it? B: Because it’s an interesting place. A: When are you going to start out? B: I plan to start out next month. A: How will you get there? B: By train. A: How much does it cost to get there? B: It costs about a hundred yuan. A: What do you think your trip will be like? B: …   Make conversations with the help of the table.  A. Listen to the notice and complete the table.  4 7:00 a.m. Where to go When to leave How How long to stay Things to take Xiangshan Park _________    by ____   ______ hours enough _______ proper _______ and__________ bus eight water clothes sports shoes B. Listen again and tick what the children will do in the park.  4 go climbing have a picnic have an English Corner go swimming take photos sing under the tree √ √ √ √ Listening text 	Boys and girls,  		Attention, please! This Sunday we are going to Xiangshan Park by bus for our spring field trip. We will meet at the school gate at 6:30 in the morning. The bus leaves at 7:00 a.m. and arrives at the park at 8:30 a.m.. Please come to school earlier. We can go walking, climbing and have a picnic under the big tree in the morning. Then we will have an English Corner and take photos in the afternoon. We will go back at 4:30 in the afternoon. Remember to take enough water, proper clothes and sports shoes. Please be on time!           Thank you. Exercise go on a 5-day trip to Mount Huang Translation: 去黄山5日游 选择其它的交通工具 总价 秋游 骑自行车到那儿将要花费我们好几天的时间。 坐飞机去北京要花¥1500。 choose other vehicles total price autumn / fall field trip It will take us a few days to get there by bike.  It will cost 1500 yuan to get to Beijing by plane.  Exercise 	Complete the sentences: When spring comes, there are all kinds of beautiful flowers in the f______. The p________ of the dictionary is ¥23. We need 10 of them. So the t_______ price is ¥ 230. Where shall we spend the weekend ? Let’s make the d_________ together.  We should deal with the problem in a p_______ way. Or it may bring us t______. The students are having a meeting to d_______ on the best place for their trip.  ield rice otal ecision roper rouble ecide Summary① We learn:  Words and phrases: 		field, proper, total, price  Useful expressions: 		How much does it cost to get to Mount Tai by…? 		It costs about a hundred yuan. 		How long does it take to go there by… ?   The infinitive: to + v. : 		plan to…, need to find out, it takes …to get to… 		the best way to travel Summary② 		We can:  	Talk about transportation and the cost: 		It’s too far to cycle.  		But it will take us a few days to get there by bike. 		I’d love to go by plane.  1a	 Listen, look and say.  Project Suppose you want to make a weekend-trip to the zoo near your home. Make conversations similar to 1a.  Talk about the vehicles you would like to choose and the reason.  Homework 1.Review the new words and useful expressions in Section A. 2. Plan your own trip to some places.  3. Preview the new lesson, Section B of Topic 1. 

Talk What do you usually do when you..Talk What do you usually do when you feel bad? Listen to music Play sports Go to the movies Read books Talk to friends/parents, … Play computer games Go traveling … Enjoy the pictures Talk How are

文档格式:
.ppt
文档分类:
英语 -- 全国 -- 八年级
文档标签:
英语 仁爱英语 八年级下
展开

相关文档

ppt